Otvorený list riaditeľovi z Beblavého zoznamu od bývalého zamestnanca

Autor: Martin Mojzeš | 15.4.2016 o 12:00 | (upravené 15.4.2016 o 15:09) Karma článku: 9,16 | Prečítané:  2817x

Ahoj Rasťo, napriek všetkému, čo sme spolu zažili, stále verím v to, že vnútri v Tebe je dobrý človek, ktorému nie je úplne jedno akú krajinu za sebou nechá. A preto Ti píšem tento list.

Pred dvomi týždňami Ťa Miroslav Beblavý zaradil na čiernu listinu s číslom 87 s odôvodnením, že si "vymenoval zjavne nekvalifikovaného politruka (Jána Hrubého, číslo 88) za svojho zástupcu" v IUVENTE - Slovenskom inštitúte mládeže.

Áno, viem, vymenoval ho za Tvojho predchodcu Pellegrini a Ty si pôvodne netušil do čoho ideš, keď Ťa povolali robiť zástupcu, keďže to Hrubý nezvládal. No a keď boli po pol roku podmienky riadneho výberového konania tak poohýbané (vďaka tomu by mohol byť riaditeľom Hrubý aj bez titulu), že to bolo podozrivé každému (okrem neho), dal si sa na to Ty. Vôbec som Ti tú pozíciu nezávidel, aj keď som spolu s Tebou kandidoval na generálneho riaditeľa. Ale vtedy si už vedel do čoho ideš, sám si mi to hovoril.

A pritom, všetko mohlo byť ináč, keby som mal na výberovom konaní viac duchaprítomnosti. Ty si určite ten moment nepamätáš. Ja, odkedy sa mi pospájali súvislosti, naň myslím často. Za tú lekciu Ti ďakujem, aj keď jej cena bola vysoká.

Keď sme čakali na chodbe ako dvaja úspešní kandidáti z prvého kola na komisiu, voľne sme sa rozprávali. Z kancelárie Ťa oslovila úradníčka, nech ešte prídeš podpísať tie dokumenty, čo si posielal ako podklady.

Formalita. Alebo by to mohlo byť aj porušenie formálnych kritérií pre prihlásenie do výberového konania, keďže podpísaný životopis, doručený najneskôr deň pred výberovým konaním, bol jedným z požadovaných dokumentov. Pritom pri 200-eurových malých projektoch 15-ročných mladých ľudí nás ministerstvo popoťahovalo za väčšie banality.

Hrubého si však potom nielen vymenoval za zástupcu. Špičkou ľadovca je napríklad jeho dohoda za projekty, ktoré nikto nevidel. Môžeme k tomu pridať napríklad aj zmluvu na služby s firmou Tvojho kamaráta, ktorá si za činnosti narýchlo prepustenej zamestnankyne fakturovala 37 € na hodinu.

Napriek všetkému, "len" kvôli týmto veciam by som Ti nepísal. Nie sú pre Teba žiadnou novinkou. Oveľa dôležitejší je Tvoj vplyv na mladých ľudí a či chceš alebo nie, aj na ich prístup k extrémizmu.

IUVENTA sa už nejaký čas venuje téme extrémizmu. To je chválihodné. Horšie je však úplné nepochopenie toho ako extrémizmus súvisí s Tebou. Áno, Rasťo, s Tebou.

Teraz hovorím k Tvojmu vnútru. K tej časti Tvojho ja, ktorému sú blízke kresťanské hodnoty a morálka. K tej časti, ktorá si uvedomuje, že je samostatnou bytosťou, ktorá má všetko potrebné pre prevzatie úplnej zodpovednosti za svoj život a rozhodnutia. K tej časti, ktorá sa pri rozhodovaní nevyhovára na "komplikovanú situáciu", "tlaky zhora" či čokoľvek na čo je potrebné počkať.

Rasťo, žiadne akčné plány ani opatrenia nebudú v boji s extrémizmom úspešné, kým budú ľudia v riadiacich pozíciách politikárčiť, kryť si navzájom chrbát, zneužívať svoje funkcie a oficiálnu agendu riešiť iba ako zásterku. Ak toto bude správanie formálnych lídrov, mladí ľudia sa prispôsobia. Uvidia, ako veci fungujú:

  • väčšiu hodnotu má systém odžubať či obísť, ako ho vylepšiť;

  • vlastnými schopnosťami nedosiahneš nič, ak nemáš známosti;

  • hlavne držať hubu a krok s tými, čo práve velia;

  • a vždy je na vine niekto iný (len naňho stačí ukázať).

Mladí ľudia strácajú dôveru v demokraciu, v štát, a čoraz väčší zmysel im dávajú extrémistické názory.

Rasťo, stále hovorím k Tvojmu etickému ja, aj Ty si za to osobne zodpovedný. Tiež spolutvoríš túto atmosféru. Tiež máš vplyv na posilňovanie akceptácie extrémizmu (nielen) medzi mladými.

Sila, že?

Je ťažké si to pripustiť.

No o to je to dôležitejšie.

 

Mnohí sú zaskočení z mladých ľudí, že vôbec nerozumejú prečo hnedí vyvolávajúci bordel v parlamente nepomôžu tomu, aby sa mali lepšie; prečo je problém, ak neurobia to, čo sľúbili; či ako by mali zvažovať zdroj informácie, ktorú čítajú. Pritom je dosť možné, že im to nikto nikdy nevysvetlil.

Možno ani Tebe ešte nikto nevysvetlil, že máš takýmto spôsobom vplyv na mladých ľudí. Preto som sa rozhodol Ti napísať. A ak by si mal záujem, rád tomu s Tebou pri rozhovore budem venovať aj viac času.

Preto by som Ťa chcel vyzvať - buď vzorom pre tých, ktorí sú súčasťou systému, no uvedomujú si svoju zodpovednosť a chcú to napraviť. Odstúp z pozície a nekry aktivity, ktoré likvidujú dôveru v štát. Naopak, staň sa človekom, ktorý uporozní na osobnú zodpovednosť aj ostatných, ktorým to zatiaľ nemal kto vysvetliť.

Už sa nehráme o "drobné" z eurofondov, tu ide doslova o život. Možno nie o Tvoj, ale zodpovednosť za životy druhých nezmyješ prípadnou poznámkou "keby nie ja, tak to robí niekto iný".

Verím, že moja dôvera v Teba nie je väčšia než Tvoja.

Martin

 

P.S.: Tento list je otvoreným listom. Snáď sa dostane aj k iným ľuďom, ktorí sú zodpovední a ochotní svoju zodpovednosť prijať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?