Čo z toho majú ľudia, ktorí urobia pre mocných špinavú robotu?

Autor: Martin Mojzeš | 25.2.2016 o 23:20 | (upravené 25.2.2016 o 23:38) Karma článku: 5,93 | Prečítané:  1207x

Každý niečo iné, no je dosť možné, že očakávajú nejaký druh výhody. Príbeh IUVENTY (inštitúcia pod Ministerstvom školstva) s tým nemusí mať nič spoločné. Len som to možno celé zle pochopil.

Upozornenie: Bol som zamestnancom IUVENTY, vedúcim oddelenia (názvy a počet ľudí mi menili).

Prológ - postavy a scéna

Na jeseň roku 2014 vymenilo Ministerstvo školstva zo dňa na deň generálneho riaditeľa IUVENTY. Povereným riaditeľom sa stal Ján Hrubý, generálny tajomník Mladých sociálnych demokratov a číslo 118 na kandidátke Smeru. Začiatkom roka 2015 zmenili niektoré pozemky v areáli Ekoiuventy vlastníka (zvyšné vlastnil štát a spravovala IUVENTA) a v apríli oznámil nový riaditeľ Rastislav Pavlík (bývalý poslanec Petržalky za SDKÚ-DS-KDH, konzlutant SWANu a riaditeľ Centrálneho depozitára cenných papierov; prišiel pomôcť Hrubému ako zástupca a potom si funkcie vymenili) sťahovanie zamestnancov IUVENTY z areálu. Zároveň vyhlásil pozemky v areáli Ekoiuventy spravované IUVENTOU za nadbytočné. V máji prešli na Ministerstvo školstva, v septembri sa zamestnanci IUVENTY sťahovali a v novembri sa už búrali priľahlé budovy.

Odmena

Hneď po nástupe na pozíciu generálneho riaditeľa vymenoval Pavlík Hrubého za svojho zástupcu a na druhý deň s ním podpísal Dohodu o pracovnej činnosti. Bola platná od 2.4. do 31.12.2015. Pavlík ňou poveril Hrubého "prípravou projektov v oblasti práce s mládežou s rozsahom práce max. 10 hodín týždenne s odmenou 21 EUR/hod." Samozrejme nad rámec základných pracovných povinností. Za celé trvanie dohody (9 mesiacov) to je maximálne 8 400€ a teda mesačná odmena k platu približne 930€, čo je na úrovni platu vedúceho pracovníka organizácie.

Zamestnanci IUVENTY sme o tejto dohode v tom čase nevedeli, no vedeli sme, že Pavlík s Hrubým majú stretnutie na Ministerstve školstva, kde majú prezentovať návrhy projektov, z ktorých by mohli byť veľké národné projekty. Na dvoch návrhoch som sa čiastočne podieľal aj ja (nazvyme ich zamestnanecké), no Pavlík s Hrubým mali pridať aj ďalšie, ktoré okrem nich dvoch nikto iný nevidel. Keďže projekty mohli mať zásadný vplyv na smerovanie IUVENTY, požiadali sme Pavlíka na porade vedenia o ich odprezentovanie. Pavlík "svoj" návrh projektu predstavil na ďalšej porade, no neisté odpovede na otázky kolegov naznačovali, že jeden powerpointový slide nemusí byť dostatočný na rozumný návrh niekoľkomiliónového projektu. Hrubý "svoje" návrhy projektov, ani po viacnásobnej žiadosti o ich prezentáciu, nikdy nepredstavil. Na jednej z porád Pavlík informoval, že je ich predstavenie už irelevantné, keďže ďalej sa budú rozpracovávať len zamestnanecké projekty, vlastne iba jeden z nich.

Odmena je "odplata za istú činnosť či službu". Tým je myslím povedané všetko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?