Výzva všetkým, ktorí sa venujú mládeži

Autor: Martin Mojzeš | 10.9.2015 o 2:00 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  1007x

Minulý štvrtok (4.9.2015) nastali vynútené zmeny na kľúčových pozíciach v štátnej organizácii, ktorá spravuje peniaze na podporu práce s mládežou.

Nie na základe pochybení či nedostatočnej odbornosti, ale na základe subjektívneho pocitu. Môže to mať vplyv aj na financovanie organizácií.

Peniaze na mládež mimo vyučovania

Štát si uvedomuje, že venovať sa rozvoju detí a mládeže aj mimo vyučovania je rozumná investícia do lepšieho Slovenska a tak prerozdeľuje financie (z daní každého z nás) na rozvoj práce s mládežou cez grantový program PRE MLÁDEŽ. V roku 2014 sme takto investovali 2 329 565€, v rámci predchádzajúceho predkladacieho termínu (január 2015) to bolo 369 455€ a na aktuálnu výzvu je vyčlenených 170 000€. Popritom prúdia do tejto oblasti aj peniaze od Európskej komisie (z daní každého Európana) cez grantový program Erasmus+. Predchádzajúca výzva v oblasti mládeže a športu z apríla 2015 (jednej z troch za rok) rozdelila 1 203 878€, pričom do konca roka je k dispozícii ešte vyše 1 000 000€.

Financie sa rozdeľujú veľkým a malým organizáciám, prípadne neformálnym skupinám, na základe sady kritérií, na ktoré žiadateľ reaguje v žiadosti o príspevok. Žiadosti sa po prijatí pošlú trom hodnotiteľom, ktorí vypracujú posudky a na záver zasadne komisia.

V čom je teda problém?

Vo štvrtok bola z IUVENTY (pod Ministerstvom školstva) vydohodovaná* z hodiny na hodinu Marcela Hajtmánková, riaditeľka odboru, pod ktorý spadali oba grantové programy. Bez náznaku od vedenia, že by prácu robila zle. Aj s Janou Mihálikovou, riaditeľkou ďalšieho odboru, ktorú stihol rovnaký osud, boli líderkami pri zavádzaní modelu kvality v organizácii (pomohli IUVENTE získať ocenenie Efektívny používateľ modelu kvality CAF). Noví ľudia, ktorí ich majú nahradiť, samozrejme opäť, neboli vybraní v transparentnom výberovom konaní.

Iste, nájdu sa organizácie, ktoré sa z odchodu Marcely Hajtmánkovej tešia. Bude zaujímavé sledovať, koľko z nich dostane v najbližšom čase vysoké dotácie.

Aj spôsob výberu ľudí na zodpovedné pozície naznačuje, aké sú skutočné (nie len deklarované) hodnoty organizácie. Preto bude kľúčové, ako sa tento prístup prejaví pri prideľovaní dotácií.

Výzva

Rád by som preto vyzval všetkých, ktorým záleží na mládeži, aby sledovali, na aké projekty, koľko a komu pôjdu financie v ďalších kolách výziev. Ak sa vám čokoľvek nebude pozdávať, pýtajte sa. Pýtajte sa IUVENTY, pýtajte sa Ministerstva školstva. Je pekné hovoriť vzletne o mládeži ako o našej budúcnosti, no ak necháme okrádať ju, nechávame si kradnúť našu vlastnú budúcnosť. Buďte preto v strehu a pozorne čítajte výsledky výberov.

Najbližšie výsledky budú začiatkom októbra na stránke IUVENTY. Pridajte sa do udalosti na Facebooku, aby vám nič neušlo.

Ďakujem.


 

* vydohodovanie je niečo ako vyhodenie, ale oficiálne sa to urobí cez dohodu o ukončení pracovného pomeru (podrobnejšie v ďalšom príspevku)

P.S.: Pre objektivitu dodávam, že aj ja som bol vydohodovaný z Iuventy asi pred mesiacom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?